תהליך הוספת מעלית לבניין הקיים

מעלית הפכה להיות אביזר סטנדרטי בכל בניין יוקרתי ואיכותי. אמנם, בתים רבים בישראל נבנו לפני עידן המעליות, ובזמן בנייתם נראה סביר לחלוטין לעלות ארבע או חמש קומות ברגל. אותם בניינים ישנים ניצבים כיום לצד בניינים חדישים שלהם לובי מושקע ומעלית.

באופן טבעי, ערכם של הבתים הישנים יורד, ובמיוחד של הדירות שממוקמות בקומות הגבוהות. כך נוצרים מצבים אבסורדיים שבשלהם דווקא הדירות הטובות ביותר – דירות הפנטהאוז – נחשקות פחות בגלל העדרה של מעלית. זוהי הסיבה שבניינים רבים מנצלים עבודות של שיקום מבנים כדי להוסיף מעלית ולשדרג את הבניין כולו.

כאשר הדיירים סוקרים את המבנה במחשבה להוסיף מעלית לנכס המכשולים נראים רבים. חדרי המדרגות לא תוכננו לשילוב מעלית ובמקרים רבים הם נראים צרים מדי. הדיירים של הקומות התחתונות אינם נלהבים לעבודות שיפוץ יקרות שלא ישפרו במידה משמעותית את ערך הדירות שלהם. אבל לפני שמתייאשים כדאי ללמוד עוד מעט על התהליך של הוספת המעלית לבניינים.

 

השלבים בדרך אל המעלית הנכספת

ראשית יש לדעת שמבחינת הדיירים בקומות העליונות מדובר, חד משמעית, בהשקעה משתלמת. ערך הדירה יעלה בעשרים אחוזים בערך, וההוצאה על המעלית, מעבר לנוחות ולשיפור באיכות החיים, תחזיר את עצמה עם עודף במעמד מכירת הדירה.

עבור דיירי הקומות התחתונות כדאי לשלב בפרויקט עבודה של שיקום מבנים  שתכלול בין השאר חיזוק יסודות, שיפוץ של הלובי והכניסה וכמובן – להזכיר להם שהדירה שלהם תהיה נגישה יותר עבור משפחות צעירות עם עגלות, קשישים ונכים.

לאחר שהדיון מיצה את עצמו כדאי לזכור שדי ברוב של שני שלישים מן הדיירים כדי להכריע את הכף לצד כזה או אחר, ולא חייבים להגיע להסכמה של כל הדיירים כולם. בהתחשב ביתרונות הפרויקט סביר להניח שתוכלו להגיע להסכמה.

השלבים הם כלהלן: יש לכנס אסיפת דיירים (ישיבת בעלי דירות) שעליה חובה להודיע מראש, ובכתב. בישיבה כדאי להציג את הפרויקט כחלק מעבודת שיקום מבנים. כדאי לוודא מראש שניתן להשיג התרי בנייה ואפילו להגיע עם הצעת מחיר כתובה מחברה רצינית המתמחה בהתקנת מעליות. במידה והתקנת המעלית גורמת לפגיעה מהותית ברכוש המשותף תידרש הסכמה של כל הדיירים כולם, אך אפילו במקרה כזה ניתן להיעזר במגשר מקצועי כדי להגיע לפשרה מוסכמת. דיירי קומת הקרקע והדיירים אשר סירבו רשמית למעלית אינם צריכים לקחת חלק בהוצאות ההתקנה. בהמשך, הוצאות התחזוקה של המעלית יחולקו בין כל הדיירים.

התקנת מעלית בבניין קיים היא בגדר פרויקט מורכב, אך לא בלתי אפשרי. המאמץ כדאי ומשתלם במיוחד עבור בעלי הדירות בקומות העליונות, אך בסופו של דבר כולם ייהנו מהמעלית - אפילו האורחים שלכם ושליח הפיצה...