שדרוג לבניין קיים

אנו רואים יותר ויותר בעלי דירות בבניינים ישנים מבקשים לשדרג את הבניין הקיים ולהקנות לו מראה יותר עכשווי ומעוצב, כמו גם להגביר את הבטיחות ונוחות המגורים בו עבור דייריו. ככל שעולה הביקוש לשדרוג בניין קיים, צצות עוד ועוד אפשרויות שנותנות מענה איכותי, תחרותי ונעים לדרישות השדרוג של הדיירים.

שדרוג חיצוני לבניין
מראה הבניין והתחושה המתקבלת כאשר מגיעים ונכנסים בשעריו הוא תנאי מפתח לשביעות רצון מהמגורים בבניין. אין ספק שמגורים בבניין נעים למראה משביעי רצון ביחס למגורים בבניין מוזנח. לא רק זאת אלא ששינויים חיצוניים המשפיעים על התחושה בכניסה לבניין בדרך כלל משפיעים גם על מחיר הדירות ומעלה את ערכן. מסיבות אלה ואחרות, אנו רואים לא פעם דיירי בניין מתאגדים לצורך שינויים חיצוניים במראה הבניין וסביבותיו. שינויים מבוקשים במקרים אלה יכולים להיות:

  • שינוי מראה הבניין, צביעתו מחדש מבחוץ, או הוספת אלמנטים דקורטיביים למראהו החיצוני.
  • שינוי מראה הגינה, שתילת פרחים וצמחים, עיצוב וייעול השטח שמסביב לבניין הנמצא בבעלות הדיירים.
  • שינוי בכניסה לבניין, בלובי (היכל הכניסה לבניין) ובאזור המוביל אליו.
  • שינויים ושיפורים באזור החנייה המשותפת של הבניין.

 

שדרוג פנימי לבניין
לעיתים מחליטים הדיירים יחד על שינויים פנימיים למבנה, כאלה שישפרו את מראה הבניין ו/או את איכות החיים בו. השינויים הפנימיים יכולים להיות ממש פונקציונאליים ובלתי נראים, כמו למשל שינוי, עדכון או שיפור צנרת המים הכללית של הבניין. במקרים אחרים השינויים יכולים להיות ויזואליים מאוד, כמו עדכון מראה כל חדר המדרגות בבניין (החלפת מעקה, צביעה מחדש וכד').


עוד ניתן במסגרת שדרוגים פנימיים לבניין קיים, לבצע עדכונים ושינויים מבניים גם בדירות, למשל  הוספה של ממ"ד לכל הדירות. ייתכן שינוי של ייעוד חלק מהאזורים המשותפים לטובת הדיירים, למשל הוספה של מחסנים משותפים, או הוספה של אזורי בילוי במתחם הבניין, כמו חדר משחקים לילדים, חדר כושר לדיירי הבניין, או אפילו בריכת שחייה.

 

הוספת מעלית לבניין
פעמים רבות בוחרים בעלי דירות של בניין שאין בו מעלית להוסיף מעלית לבניין, או להחליף את המעלית הקיימת במעלית יעילה, יפה וחדישה יותר. תוספת זו לבניין משפרת משמעותית לא רק את חוויית המגורים בו (במיוחד לדיירים בקומות הגבוהות של הבניין) אלא גם מעלה משמעותית את ערך הדירות בו.

 

עלייה משמעותית ברמת החיים 
בעלי דירות בבניינים משותפים יכולים בהחלט לבצע שינויים מרחיקי לכת בבניין המגורים שלהם וכך להעלות את רמת החיים, הנוחות שמציע הבניין לדייריו ואפילו להשפיע על ערך הדירות בבניין. אולם חשוב לזכור כי שדרוג בניין קיים מחייב הסכמת כל הדיירים ומציאת מכנה משותף ומנגנון לפיו יתקבלו החלטות. בסופו של דבר צריך כל בעל דירה לשלם את חלקו בעלות ביצוע השדרוג. לכן, שדרוג הבניין חייב להתבצע בהסכמת כל בעלי הדירות.