כדאיות של הוספת מעלית

אתם מתגוררים בבניין משותף ושוקלים הוספה של מעלית לבניין הקיים? מתלבטים האם זה הזמן הנכון לבצע זאת, ובעיקר בשל ההוצאה הכספית הגבוהה, הכרוכה בכך? אם כן, תשמחו ודאי לגלות שאינכם היחידים הבוחנים אפשרות כזו. הוספת מעלית לבניין קיים הפכה לאחרונה לדרך מצוינת לשפר את תנאי המחייה, לאפשר נוחות רבה יותר ולא פחות מכך – להוות השקעה כלכלית משתלמת מאד עבור דיירי הבניין עצמו.

 

אז כדאי להוסיף מעלית?
ניתן למצוא ברחבי הארץ לא מעט בניינים ישנים ללא מעליות. בניינים אלה יכולים להיות בני 3, 4 ולעיתים גם 6 או 7 קומות. הוספה של מעלית לבניין היא הרבה יותר משיפור תנאי המחייה ואפשרות לתנאים טובים יותר. היא גם הזדמנות להשקעה משתלמת במיוחד, ובעיקר עבור דיירים המעוניינים בעתיד למכור את דירתם.

תוספת של מעלית אחת או שתי מעליות לבניין קיים היא פרויקט לא פשוט שעלותו איננה נמוכה. הוא מצריך תכנון רב, התייחסות לתנאים הקיימים בבניין, שלעיתים הם מאתגרים מבחינה הנדסית, וגם תוספות שונות כדי לאפשר את תקינותה ובטיחותה של המעלית החדשה. ובכל זאת, מדובר באפשרות ובעיקר בהזדמנות עבור הדיירים ליהנות מתנאים טובים הרבה יותר, בוודאי כאלו המתקשים לטפס במדרגות, ובמיוחד אם מדובר בדיירים המתגוררים בקומות העליונות של הבניין.

 

נכון, עיקר הנהנים מתוספת המעלית לבניין הם הדיירים בקומות העליונות, אולם חשוב לזכור שתוספת כזו מעלה את ערכו של הבניין וערכן של כל דירותיו באופן משמעותי. הוספת מעלית לבניין יכולה לעלות את ערך הדירות העליונות באחוזים רבים וכן גם את ערכן של הדירות בקומות הנמוכות יותר (שכן, מדובר בשדרוג לבניין כולו).

בין אם אלה דיירים צעירים עם תינוקות שצריכים לעלות עם עגלות, ובין אם מדובר בדיירים מבוגרים או בגיל הזהב, המתקשים לעלות במדרגות מדי יום, הביקוש לדירות בבניינים עם מעלית הוא רב, בהשוואה לדירות בבניינים ללא מעלית (בהן סביר שיתגוררו בעיקר דיירים צעירים, סטודנטים, רווקים וללא ילדים או משפחות בכלל).

 

התשלום עבור תוספת של מעלית
ראשית יש להתייחס אל הקומות בהם מתגוררים הדיירים, כאשר מחשבים את התשלום עבור תוספת המעלית לבניין המשותף. דיירים המתגוררים בקומות הגבוהות יותר, קומות בהן ייעשה שימוש רב יותר במעלית, ישלמו בדרך כלל סכום גבוה יותר מדיירי הקומות הנמוכות.

באופן כללי, דיירים בקומה הראשונה ישלמו 10 אחוזים מסך העלות, בעוד שדיירים בקומה הרביעית ומעלה ישלמו 40 אחוזים מסך העלות. חשוב לזכור שדיירי הקומות הגבוהות יוכלו גם ליהנות מדירות בשווי גבוה יותר, בזכות מיקומן ובזכות תוספת המעלית, ולכן חלקם בתשלום יהיה גבוה מחלקם של דיירי הקומות הנמוכות.

ביצוע ההתקנה ושדרוגו של הבניין בדרך זו נעשה בעזרתן של חברות המתמחות בכך, חברות בעלות ניסיון בהוספת מעליות לבניינים קיימים וניסיון בבדיקת הכדאיות לכך. חברות אלו פועלות בכל רחבי הארץ ומציעות מענה ברמה גבוהה ופתרונות טכנולוגיים, המותאמים למרחב עצמו ומבטיחים ביטחון ונוחות מרבית לדיירים בבניין. במידה ודיירי הבניין המשותף מעוניינים לבצע תוספת זו ומעוניינים ליהנות מיתרונותיה הרבים, כדאי לבחון את העלויות ואת כל הפרמטרים הקשורים בבחירת חברה מתאימה שתבצע את התוספת.