הדרך הנכונה להוסיף מעלית

בימינו מהווה מעלית חלק אינטגראלי מכל בניין מגורים, בהיותה אמצעי מהיר ונוח להגעה אל הקומות העליונות, אשר תורם לעליית ערכי הנכסים. יתרה מכך, מדובר באמצעי חיוני במיוחד עבור קשישים, נכים, נשים הרות או משפחות עם תינוקות וילדים קטנים. אין פלא איפה כי בעלי דירות רבים בבניינים ללא מעלית מעוניינים להוסיף אחת לבניין מגוריהם. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר בהליך מורכב ויקר, וכדאי להכירו על מנת לבצעו באופן שוטף, נכון, בטוח ומהיר ככל הניתן.

 

הסכמת הדיירים ונשיאה בנטל ההוצאות
לפני שמתחילים בהליך הוספת מעלית לבניין יש לקבל את הסכמת שני שליש מבעלי הדירות בו. זאת, בתנאי שהמעלית אינה פוגעת בדירות אחרות, בחזות המבנה או ברכוש המשותף של הבניין. מי שחייבים לשלם את הוצאות המעלית הינם הדיירים שהסכימו על ההחלטה, במלואם או בחלקם. כמו כן, המתגוררים בדירות קרקע פטורים מלשלם על התקנת המעלית, אך לא מהוצאות החזקתה.

 

בחירת אופן הביצוע
חשוב לדעת כי במקרים רבים אין חובה לממן את הוצאות המעלית מכיסם הפרטי של הדיירים. במבנים שהוקמו לפני שנת 1980 כדאי לבדוק את הזכאות להצטרפות לתוכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, מאחר שהעבודות כוללות הוספת מעלית ללא עלות מצד הדיירים.

 

בחירת חברה להוספת מעלית

אחד הפרמטרים הבסיסיים שקובעים את הצלחת הוספת המעלית, היא בחירה בחברה מקצועית ומהימנה שהינה בעל הסמכה ואישור לביצוע סוג זה של עבודות. חשוב לבחור בחברה מומלצת, בעלת חוסן כלכלי וותק רב בתחום, האחראית על כל שלבי ההליך כולל הכנת תוכניות מוקדמות והגשתן לוועדות המקומיות הרלוונטיות.

כמו כן, יש לוודא מהם התקנים המקומיים ואף הבינלאומיים הקיימים, ולבדוק כי עבודות החברה עומדים בכולם. בנוסף לכך, מכיוון שקיימים טכנולוגיות ופתרונות שונים בשוק, כדאי להשוות את הצעותיהן ועלויותיהן של מספר חברות מובילות, ולבחור בזו המתאימה ביותר לנתוני הבניין הקיים ולצרכי הדיירים.

 

בדיקת היתכנות והצעת עבודה
לפני תחילת ההליך יש לוודא שאכן ניתן לבנות מעלית בבניין. בדיקה זו מבוצעת על ידי מהנדסים המתמחים בתחום, ובמקרים רבים מוצעת בחינם על ידי חברת התקנת המעליות. בבדיקה ייאספו נתוני הבניין ופיר חדר המדרגות, ותתקבל חוות דעת מקצועית לגבי היתכנות ההליך. כמו כן, יוצעו הפתרונות הטובים ביותר להוספת מעלית, סוגה וגודלה. בנוסף לכך, החברה המבצעת תגיש לדיירים הצעת עבודה המפרטת את סוג העבודה הנדרש, זמני העבודה, ציוד שיש לרכוש ועלויות הפרויקט.

 

אישורי בנייה מתאימים
על מנת להתחיל בעבודות הוספת מעלית יש להשיג את כל אישורי הבנייה מהוועדות המקומיות הרלוונטיות. מכיוון שמדובר בהליך בירוקרטי מורכב העלול לגזול זמן יקר, מומלץ לבצעו בעזרת עורך דין נדל"ן מיומן. איש המקצוע יידע כיצד לקצר ולייעל את ההליכים מול גורמי התכנון ולהשיג לדיירי הבניין את כל האישורים הנדרשים. יש לציין כי במסגרת פרויקטים של תמ"א 38 (תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה), הליך זה מצוי באחריותו של הקבלן המבצע.