תוספת של מעלית לבניין

על פי החוק בארץ, בכל בניין שהינו בן יותר מארבע קומות חובה להתקין מעלית. כמו כן, בניינים ישנים שנבנו בטרם החלת החוק, או שהינם בני ארבע קומות ומטה, יכולים בימינו להוסיף מעלית למבנה. תוספת זו דורשת את הסכמתם של שני שליש מדיירי הבניין. לאחר ביצוע העבודות תתרום המעלית באופן משמעותי להעלאת איכות החיים של הדיירים, ולעליית ערכם של הנכסים בבניין.

 

למה כדאי להוסיף מעלית?
בשנים האחרונות, למרות העלויות הגבוהות הכרוכות בהליך, בתי מגורים רבים בוחרים להוסיף מעלית בזכות יתרונותיה המשמעותיים. ראשית, המעלית משפרת את איכות החיים ומאפשרת העלאת משאות בקלות לדירה, והינה מהותית עבור קשישים, נכים, בעלי מוגבלויות, נשים הרות או משפחות עם תינוקות וילדים קטנים. מלבד זאת, הוספת מעלית מפחיתה את הרעש במתחם הציבורי של הבניין, במיוחד עבור הדירות הנמוכות שסובלות ממרבית רעשי התנועה בחדר המדרגות. מעבר לכך, הוספת מעלית מעלה באופן משמעותי את הביקוש ואת ערך הדירות בבניין, בסכומים הנעים בין 20% ל- 40% עלייה בשווי הנכס.


חלוקת תשלום על הוספת מעלית
על מנת להוסיף מעלית לבניין קיים יש צורך בהסכמת שני שליש (2/3) מדייריו. דיירים אלו הם המחויבים לשאת בהוצאות הבנייה, מלבד דיירי קומת הקרקע שאינם חייבים להשתתף בהוצאות.

יחד עם זאת, כל מי שמעוניין להשתמש במעלית יחויב על פי רוב בעלויותיה, שמתחלקות בדרך כלל בהתאם למיקומה של הדירה. דיירי קומת הקרקע ישתתפו לרוב ב- 10% מהעלויות, דיירים עד הקומה הרביעית ישלמו 40% מהעלויות, ואילו דיירי הקומה החמישית ומעלה ישלמו את 50 האחוזים הנותרים. יש לציין כי כל דיירי הבניין מחויבים להשתתף בעלויות החזקתה השוטפת של המעלית.

 

אישורים וקבלת היתרי בנייה
אל מחלקת ההנדסה בעירייה יש להגיש בקשה להוספת מעלית, וכמו כן יש לקבל רישיון למעלית ממהנדס או מאדריכל מוסמך. בנוסף, יש לפנות אל חברת החשמל ולשלם עבור התקנת מונה מתאים. חשוב לדעת כי קבלת של כל האישורים כרוכה בהליך ארוך, המתחיל במספר שבועות ויכול אף להגיע למספר חודשים ולמעלה מכך.

 

חברות לבניית מעלית
בארץ פועלות חברות מקצועיות רבות המתמחות ומאושרות לבניית והוספת מעליות לבניינים. חברות אלו בודקות את היתכנות המבנה למעלית, ומציעות לדיירים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים ובטוחים בהתאם למרחב הקיים ולצרכיהם. לצורך ביצוע ההוספה חשוב לבחור בחברה מומלצת ומנוסה העומדת בכל דרישות התקן, ומציעה את תוכנית העבודה המשתלמת והיעילה ביותר.

 

בניית והתקנת המעלית
ברוב המקרים, נדרשים בין 4 ל-9 חודשים כדי לבצע ולהשלים בנייה והתקנה של מעלית בבניין קיים. על מנת לבנות מעלית יש צורך תחילה לבחור את הפיר עבורה כפיר בנוי או כפיר מתכת. לאחר מכן יתחילו עבודות חפירת ויציקת בור המעלית, ייבנה הפיר עבורה, ויותקנו מנוע המעלית ודלתות הפיר. בהמשך יותקנו תא המעלית ומערכות החשמל והפיקוד, ובסיום העבודות תיבדק תקינות פעולת המעלית ועמידתה בתקנים הנדרשים.