שיפוץ כולל לבניין

שיפוץ כולל לבניין הינו צעד שנחוץ לבצע בכל עשור או שניים בממוצע, כשמטרתו היא לשפר את איכות החיים בבניין ולתרום להעלאת ערך הנכס באופן משמעותי. יחד עם זאת, שיפוץ כולל לבניין מהווה הליך מורכב הדורש היערכות מוקדמת, וכרוך בהרבה התעסקויות, עלויות גבוהות ואי נוחות. לכן, לפני תחילת העבודות יש להבין את משמעותן ואת ההליכים הנדרשים ליישומן, וכמו כן לאתר חברת שיפוצים איכותית, אמינה ומומלצת.

הסכמה על שיפוץ כולל
שיפוץ כולל המשפיע על ערכו של הנכס המשותף עשוי לכלול בין היתר הוספת מעלית, תוספת מרפסות, שיפוץ חדר מדרגות, לובי או חזית בניין .מאחר שמדובר בפרויקט בעל השלכות רבות יש צורך בהסכמה של כל דיירי הבית, ולמעשה מספיק דייר אחד על מנת שלא ניתן יהיה לבצע את השיפוץ.

יחד עם זאת, יש לציין כי ההשפעה על ערך הנכס נקבעת במידה שהשיפוץ יוביל להטלת מס השבחה. אם השיפוץ לא יגרום לתשלום מס השבחה הוא לא ייחשב כשיפוץ כולל, וניתן יהיה ליישמו גם עם הסכמה של רוב דיירי הבניין.

 

אנשי מקצוע עבור שיפוץ כולל
שיפוץ כולל דורש את שירותיהם של מהנדס בניין ולעיתים אף מפקח בניין ואדריכל. מעבר לכך, מומלץ לבצע את העבודות עם ליווי צמוד של עורך דין מקרקעין, אשר יטפל בכל ההיבטים המשפטיים והחוקיים שלהן. כמובן שיש לשכור גם את שירותיו של קבלן שיפוצים, וזאת לאחר השוואת מספר הצעות מחיר ובחירה בקבלן רשום, אמין, מנוסה ומומלץ.

 

אפשרות לשיפוץ במסגרת תמ"א 38
לפני שאתם מתחילים לממן עבודות שיפוץ כולל לבניין מכיסכם, כדאי שתבדקו אם אינכם זכאים לבצעו במסגרת תמ"א 38. מדובר בעבודות לבתים שהוקמו עד שנת 1980ואינם עומדים בתקנים הנדרשים כנגד רעידות אדמה. במסגרת פרויקטים אלו ניתן לממן את כל עבודות שיפוץ הבניין, לרבות הוספת מעלית, ממ"ד ומרפסת שמש על חשבון הקבלן. זאת בתמורה להעברת זכויות בניית דירות נוספות בבניין לידיו של הקבלן או היזם.

 

עבודות שיפוץ כוללות לבניין
עבודות השיפוץ מורכבות ממגוון מלאכות המשתנות בהתאם למצב הבניין ורצונות וצרכי דייריו. שיפוצים אלו כוללים בין היתר:

  • שיפוץ חזית בניין – איטום סדקים, שטיפת קירות, צביעת קירות, טיח צבעוני, חיפוי חיצוני לקירות הבניין, וכן סידור ושיפוץ חצר חיצונית, אזור חנייה ומתחם אשפה.
  • שיפוץ ליקויי בנייה – כמו סדקים עבים בקירות ותפרי התפשטות, קורוזיה בברזלי המבנה, או קירות מתפוררים המצביעים על ליקויים מסוכנים. את הליקויים הללו יש לתקן באופן מיידי על ידי חיזוק שלד המבנה באמצעים שונים.
  • שיפוץ חללים פנימיים בבניין – לרבות לובי, חדרי מדרגות, מסדרונות, מקלטים ומחסנים. השיפוץ כולל בין היתר צביעה, החלפת ריצוף וחיפוי קירות, החלפה ותיקון של תשתיות חשמל.
  • החלפת או הוספת מעלית – בבניינים בהם אין מעלית יש צורך לרכוש מעלית חדשה, או להוסיף עוד מעלית לבניין.
  • שיפוץ תשתיות – לרבות תשתיות מים, ביוב וחשמל ישנות ובלתי תקינות.