פתרונות אוורור במעליות

בימי הקיץ החמים מזג האוויר יכול להיות קיצוני, גלי חום שוטפים אותנו  בתדירות גבוהה וגורמים לתחושת אי נעימות. העובדה הזו נכונה במיוחד בישראל, שבה הטמפרטורות יכולות להגיע בקלות ל-40 מעלות ומעלה ולגרום למועקה גופנית, בייחוד במקומות קטנים וסגורים.

כיוון שאין מנוס מהחום הקופח בקיץ וגם מהצורך באוורור בעונות אחרות, חשוב להתקין מקורות קירור ואוורור בבנייני מגורים וגם במקומות מסחריים שאנשים רבים עוברים בהם על בסיס יומיומי. למרבה השמחה, יש פתרונות אוורור מעולים למקומות הללו ולעוד רבים אחרים שמאפשרים לעבור בצורה נוחה מהחום החיצוני לחללים ממוזגים במבנים כאלו ואחרים.

 

אוורור במעליות – פתרון פשוט לבעיה מורכבת

מעליות מקלות את חיינו במידה ניכרת מאז המצאתן, והן מאפשרות לנו לעבור בצורה נוחה ובלי מאמץ בין קומות שונות בבניינים שבהם אנו מבקרים. כיוון שבמעליות יש חלל קטן לרוב, וריבוי של אנשים בתוכן גורם לצפיפות, חשוב להתקין בהן מאוורר שיאפשר לאוויר לזרום בצורה נעימה וללא תחושת מחנק.

התקנת מאוורר צריכה להתבצע בכל בניין שבו יש מעלית בשל החשיבות של אוורור תקין בחללים מסוג זה. אוויר דליל ולא מאוורר גורם לאי נעימות גופנית, כאבי ראש, וכן למחנק שעלול ליצור מצוקה ותחושת קלסטרופוביה לנוסעים. מחסור בפתרון אוורור הולם גורם גם בעיות במעלית עצמה, כמו הצטברות של לחות, עובש, ריחות לא נעימים, סירחון ועוד.

מאוורר צריך להיות מותקן לא רק בבניין מגורים, אלא בכל בניין רב קומות. לרבות מבנה מסחרי, מפעל עם מעליות גדולות, בית חולים ועוד. בכל המבנים הללו עוברים בכל יום מאות ואלפי אנשים, ואם אין איוורור או קירור מתאימים, הדבר עלול לגרום לתחושה פיזית לא נעימה וגם לקושי להתנייד במבנים הללו.

 

כיצד תבחרו את מאוורר המעלית הנכון?

כמעט בכל בניין כיום יש מעלית ופיר מעלית שונים זה מזה. לכן יש להתאים לכל אחד מהם מאוורר שיתאים לו בדיוק. פתרון האוורור הזה חייב לעמוד בתקנים ישראליים ובינלאומיים לבטיחות ולאיכות, ועל כן יש להשתמש רק בשירותיה של חברה מוסמכת ומנוסה שעומדת באותם התקנים.

מאוורר מעלית איכותי אינו מייצר רעש מטריד, אינו צורך יותר מדי חשמל, ואינו פועל שלא לצורך. במעליות רבות, בעיקר מעליות ישנות, הדיירים נוטים לכבות את המאוורר כי הוא מרעיש, או כי הם משוכנעים שהוא מגדיל את חשבון החשמל הקולקטיבי של הבניין. לכן, מאוורר טוב חייב להיות שקט עד חרישי, יעיל מבחינה אנרגטית, וכזה שיודע לכבות ולהדליק את עצמו באופן אוטומטי בדיוק בזמן הנכון.

מלבד זאת, יש להתאים כל מאוורר למעלית שבה הוא מותקן בהתאם לגודלה ולנפח השימוש בה. מאוורר תעשייתי, למשל, צריך לכלול מפוח שמוציא אוויר חם מהמעלית, ואילו מאוורר בבניין אינו זקוק למפוח שכזה. בנוסף לכך, גודל המאוורר והמנוע שלו ישתנה ממעלית למעלית, כשמעליות גדולות ידרשו מאוורר בעל כוח רב יותר ומעליות קטנות ידרשו מאוורר קטן יחסית, מטבע הדברים.

לסיכום, אוורור במעליות הוא נושא חשוב שיש להקפיד עליו בחודשי הקיץ, אך גם בשאר ימות השנה. אוויר עומד במעליות גורם לתחושה לא נעימה בקרב כל מי שעולה בהן, ולכן יש להתקין מאוורר בכל מבנה ציבורי רב קומות. מאוורר מהווה את הפתרון הטוב ביותר לאוורור אוויר דחוס, וכל עוד תדאגו לכך ותשכרו את שירותיה של חברה מהימנה ומקצועית, כל נסיעה במעלית תהפוך לנעימה יותר.