מעליות שונות לבניינים שונים

מאז שהתחלנו לחיות בבתים רבי קומות ולעבוד במגדלים גבוהים, הצורך במעליות מתקדמות הפך להכרח של ממש. אנו מורגלים בנוכחותן של חדרונים-נעים אלו, ולוקחים אותם כמובן מאליו, ממש כמו הטלפון הסלולארי והמחשב הנייד, ורובנו איננו מודעים למחשבה הרבה, לתכנון הרחב ולטכנולוגיות השונות העומדות מאחורי הקלעים בכדי לספק לנו שירות כה בסיסי של הגעה לקומה אליה אנו מכוונים.

ישנו מגוון רחב של מעליות בשוק, וזאת בכדי להגיע להתאמה מרבית של המעלית הנכונה לפרויקט הנכון. בין אם מדובר במגדל משרדים רב מעליות, בית מגורים בן שבע קומות, או פרויקט התקנת מעלית לבית משותף בן ארבע קומות בלבד, לכל מרחב יש את המעלית המותאמת לו, תוך התחשבות במגוון רחב של פרטים סביב הפרויקט.

 

סוגים של מעליות
מעליות חשמליות – מעליות אלו מבוססות מנוע חשמלי ומצוידות בגיר חשמלי לשליטה. מעליות אלו ניתנות להתקנה כמעט בכל מקום, ודורשות מרחב לחדר מכונות בו יותקן המנוע והגיר שיחוברו לגוף המעלית דרך כבלים מפלדה המחוברים לגלגל ההינע.

מעליות אלו נפוצות במיוחד, ומהוות שילוב של טכנולוגיה חזקה עם מחיר זמין, ומאפשרות מענה לצרכים שונים, מעליה איטית בבתי מגורים נמוכים, ועד למשיכה מהירה המאפשרת צליחה של למעלה מקומה בשנייה (למעלה מ-4 מטרים בשנייה), ורמות דיוק עצירה ברמות מילימטריות מגובה הקומה.

מעליות בהינע הידראולי – מעליות איטיות למדי, המותאמות לרוב למבנים תעשייתיים בהם יש צורך ביכולת עמידה במשקלים רבים במעלית. הן אינן דורשות חדר מכונות עילי, שכן אינן עובדות במשיכה אלא בלחץ שמן תחתי, כך שאת חדר המכונות ניתן להתקין בסמוך למעלית.

מעליות אלו נחשבות ליקרות יותר, להתקנה ולתחזוקה השוטפת, אך מהוות בחירה אמינה ובטוחה למפעלים ומרחבים תעשייתיים בהם הצורך הוא במעלית לגבהים נמוכים, עם משקלים גבוהים במיוחד.

מעלית MRL – או – Machine Room-Less הן מעליות שאינן מצריכות חדר מכונות, מה שהופך אותן לאידיאליות למצבים בהם מותקנת מעלית חיצונית לבניין קיים. הן חסכוניות באנרגיה (עד 80% פחות ממעליות הידראוליות) ולרוב יעלו פחות, אך מוגבלות לבניינים נמוכים.

אידיאליות לבתים פרטיים, מעליות MRL לא מצריכות שימוש בשמן, נוחות ופשוטות יחסית להתקנה, והן בחירה של קבלנים רבים המבקשים לשדרג את הנכס הקיים בהוספת מעלית חיצונית.

התאמה מקצועית
בניינים שונים דורשים מעליות שונות, וזאת לא רק בהתאמה למראה הבניין וגובהו, אלא לשימושים השונים של הבניין. כל התאמת מעלית דורשת התערבות של מומחים בדבר, ובכל פרויקט מגורים, משרדים או תעשייה בימינו ישנו מומחה במעליות כבר בשלב התכנון הראשוני.

בכדי להתאים את המעלית האידיאלית לבניין שלכם יש להיוועץ במומחים אלו, תוך יצירת מתווה שימושים רחב ביותר, לכל תסריט אפשרי, וזאת בהתאם לחוק הישראלי. כשאתם יוצאים לסקור את השוק זכרו כי מעבר להתקנה הראשונית, כל מעלית מגיעה עם עלויות עתידיות בתחזוקה וטיפול שוטף, והן משתנות לא רק בין סוגי המעליות הכלליים, אלא בין דגם לדגם.