מעליות ביתיות לעומת מעלונים, מה ההבדל ומה עדיף

כיום שומעים על יותר ויותר אנשים אשר בוחרים להתקין בביתם הפרטי מעלון או מעלית. מה ההבדל בין השניים? ומה עדיף? לפניכם כמה נקודות למחשבה, רגע לפני שבוחרים.

בשנים האחרונות מעליות אינן משמשות רק גורדי שחקים כי אם גם בתים פרטיים. ולצדן של המעליות הסטנדרטיות אשר בכוחן להעלות את מפלס איכות החיים ולסייע לכם לדאוג לרווחתכם גם בעתיד קמו פתרונות נוספים כגון מעלונים, מעין התקנים אשר גם הם משמשים לשינוע וניוד נוסעים. וכאשר המטרה זהה אי אפשר שלא לשאול את השאלה – מה ההבדל בין השניים? וכן מתי יש להתקין מעליות ומתי מעלונים?

מהן מעליות?
מעליות הן התקן אשר משמש להעלאה והורדה של אנשים באופן אנכי. הן מבוססות על מנוע חשמלי ומסוגלות להסיע כמות גדולה של נוסעים. בעבר המעליות היו נפוצות בעיקר בבניינים, כאשר בבתים פרטיים הן נתפסו כמנת חלקם של עשירים בלבד. אולם כיום יותר ויותר משפחות רואות את היתרון בהתקנת מעלית פרטית ובחשיבותה של השקעה זו לטווח הארוך. על פי רוב מעליות זקוקות לפיר, אומנם קטן יותר מאשר פיר של מעלית משותפת אבל עדיין הצורך קיים.

מהם מעלונים?
בדומה למעלית ביתית, גם מעלון ביתי הוא התקן הרמה אך בשונה ממנה, מעלונים מבוססים על טכנולוגיות שונות לשינוע הנוסעים. על פי רוב מעלונים מתאימים לשינוע נוסעים לגבהים קטנים החל ממספר מדרגות ועד לשתיים – שלוש קומות מקסימום. לרוב מעלונים אינם זקוקים לפיר על מנת להעלות ולהוריד את הנוסעים ולשם כך נעשה שימוש בכסא או משטח אשר פועלים באופן אנכי או משופע.

 

ועכשיו: מצאו את ההבדלים
מטבע הדברים בין מעלונים למעליות ביתיות ישנם הבדלים הבאים לידי ביטוי בתחומים שונים לרבות כמות האנשים והעומס אותם מסוגלים לשאת, מהירות התנועה, תדירות הנסיעה, קהל היעד, מחירים וכיוצא בכך.

  • כמות האנשים – מעלונים מסוגלים לשאת בין אדם אחד לשלושה אנשים, תלוי בסוג המעלון, והם אינם בנויים לעמוד בעומסים כבדים. מעלית לעומתם יכולה להסיע כמות גדולה יותר של נוסעים והיא בנויה בצורה שמאפשרת לה לשאת עומסים כבדים יותר.
  • מהירות ותדירות – מעלונים נעים במהירות נמוכה יותר והם מוגבלים במרחקים אליהם יכולים להגיע. כמו כן הם אינם בנויים לעמוד בתדירויות שימוש גבוהות עם זאת הם יכולים לנסוע גם בשיפוע. מעליות ביתיות נעות מהר יותר, יכולות להגיע למרחקים גבוהים יותר, לרבות לקומות גבוהות, הן נוסעות באופן אנכי בלבד ומתוכננות לעמוד בשימוש תדיר.
  • מחירים – גם הם מבדילים בין מעלית למעלון, כאשר מעלית ביתית לרוב תהיה יקרה יותר בשל הפיר הנדרש להפעלתה. לעומת זאת מעלון אינו זקוק לפיר ברוב המקרים ולכן מחירו יהיה נמוך יותר משמעותית בהשוואה למעלית.
  • קהל היעד – צרכני מעליות ביתיות שונים מקהל היעד של מעלונים. על פי רוב השימוש במעלון מיועד לאנשים אשר מוגבלים בתנועתם כמו נכים או קשישים הזקוקים לו כדי לעלות ולרדת במדרגות ביתם. לעומת זאת מעלית מתאימה לציבור נרחב יותר של משתמשים ולשימושים רבים ומגוונים מלבד מוגבלות בתנועה.

 

לכל פתרון ישנם יתרונות וחסרונות ולכן בכל מקרה בו זקוקים למעלית או למעלון מומלץ לבחור בחברה מנוסה אשר תאפיין את הצרכים שלכם ותוכל לסייע לכם למצוא את הפתרון המתאים והנכון לכם ביותר.