מי לא רוצה מעלית?

גרים בבניין רב קומות ?מרגישים בכל יום את הקושי הרב לרדת ולעלות במדרגות הצרות לשם זריקת הזבל, הוצאת הכלב לטיול וגרוע מכל הבאת הקניות מהסופר לבית. מקרים כאלו הינם מקרים נפוצים ומוכרים, בייחוד בבנייני מגורים אשר נבנו בעבר הרחוק בהם היה נהוג לבנות בנייני קומות נמוכים (באופן יחסי לימנו אנו) של כ-5 קומות עם מדרגות מרובות ולעיתים אף צרות ומסוכנות וללא מעלית.

אז כיצד ניתן לפתור את מצוקת המדרגות ולשפר את איכות החיים תוך העלאת ערך הדירות בבניין באופן טבעי בהכנסת מעלית? איך והאם ניתן לעשות תוספת של מעלית לבניין קיים?

העובדה שרכשתם בית בבניין מגורים בו אין מעלית איננה מעידה על כך שלא תוכלו ליהנות משדרוג מתבקש ונפוץ של הוספת מעלית חדשנית ובטיחותית לבניין המגורים. שכן, הפיתוחים האחרונים בתחום הבנייה והשיפוצים הובילו קבלנים רבים, יזמים וועדי בניינים להבנה הנכונה והראויה, כי ניתן לשלב מעלית חדשנית אף בבניין מגורים ישן.

השילוב של מעלית חדשה בבניין קיים יכולה להתקיים ב-2 שיטות אפשריות, כאשר האחת היא שילוב המעלית בפיר המדרגות (אם ממדי הפיר מאפשרים כך), ואילו בדרך השנייה נבצע עבודות חוץ (מחוץ לבניין ובסמוך אליו) להקמת מעלית חיצונית.

האם שווה להשקיע במעלית חיצונית או ליצור פיר בחדר המדרגות ? ומה הם התנאים לכך?

כאמור, שתי האפשרויות המעולות לתוספת מעלית חדשה בבניין קיים יכולות להתקיים, אך חשוב להבחין, איזה אופציה יותר משתלמת, נכונה ואפשרית בעבור בניין המגורים בו אתם דרים.

  • מעלית חיצונית – הקמה של מעלית חיצונית בבניין הינה יוזמה מבורכת ונכונה, אך עם זאת לשם קיומה של מעלית חיצונית תצטרכו לעבוד קשה על הוצאת אישורים, היתרי בניה וחריגה וכיוב'.
  • מעלית בפיר המדרגות – על מנת לשלב מעלית עמידה ואיכותית לרווחת דיירי הבניין, הרי שעליכם להתייעץ עם בעלי המקצוע המיומנים והמקצועיים בתחום השיפוצים והמעליות, כך שתוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי שילוב המעלית הינו אפשרי (על פי ממדי פיר המדרגות) ובהבטחת בטיחות הדיירים.

זכרו כי ישנם מקרים רבים בהם לא ניתן להכניס מעלית בפיר המדרגות בשל ממדיו הקטנים, ועל כן בוחרים רבים לנסות תהליך חדש ומוביל :
פינוי בינוי הינו תהליך שדרוג המבנה לשם חיזוקו והבטחת עמידותו מפני רעידות אדמה ונזקים חיצוניים אשר עלולים לסכן את חיי המתגוררים בו. בניה מחדש או בהגדרתה המדויקת והקונקרטית "פינוי ובינוי", הפכה בשנים האחרונות מתבקשת ונפוצה בתחום הבנייה והיזמות הפרטית והעסקית כאחד.
זוהי ללא ספק הזדמנות נפלאה לשדרוג הבניין מן היסודות ולאפשר את שילוב המעלית בשינוי זה כחלק מובנה בתוך הבניין.