לעצב את המעלית

עיצוב הוא נושא חשוב, במיוחד כשמדובר ביצירת רושם ראשוני מוצלח

אם אתם חושבים שמעלית היא מוצר סטנדרטי בעל עיצוב חד גוני החוזר על עצמו, כדאי שתקדישו מחשבה שנייה לנושא, מכיוון שאתם טועים. בימינו מוצעות מעליות בשלל חומרי גלם, דגמים ואפשרויות עיצוב שונות ומתקדמות, כך שכל אחד יכול לבחור בעיצוב מעלית חדשה או ישנה  בהתאם להעדפותיו ולטעמו האישי.

 

חשיבות עיצוב מעליות
האמת היא שלמרות חשיבותם ויעילותם של שירותי המעלית, היא אינה מקום בו מעוניינים לשהות יתר על המידה. יחד עם זאת, מרבית האנשים יעדיפו את המעלית על פני עלייה במדרגות הבניין, וכמובן לעשות זאת במעלית נוחה ונעימה ככול האפשר. שאיפה זו ניתנת ליישום בימינו על ידי עיצוב פנים מושקע בשל המעלית, ההופך את הנסיעה בה לחוויה אסתטית, איכותית ונעימה במיוחד.

מעבר לכך, מעלית המעוצבת באופן מכובד, איכותי ויוקרתי משדרת מסרים זהים לנוסעים בה, מה שגורם ליצירת רושם ראשוני חיובי אודות הבית או העסק. ואם לא די בכך, מעלית מעוצבת ומרשימה תורמת להעלאת ערך הנכס ומגדילה את הביקוש עבורו.

 

עיצוב כל פרט במעלית
עיצוב מעליות מוצע עבור כל פרטי הפנים השונים שלהן, עליהם נמנים:

  • קירות מעלית – ציפוי יחיד או שילוב של נירוסטה, פורמייקה, עץ, זכוכית, טפטים, מראות, קריסטל, שיש ופרזול.
  • רצפת המעלית – ניתן לרצף עם מטבעות גומי או עם רצפת שיש ייעודית למעליות.
  • תקרת מעלית – מנירוסטה מחוררת
  • תאורת מעלית – יכולה להיות תאורת ספוטים, תאורה כפולה, תאורה רכה, בהירה, לבנה, צהובה או בכל גוון אחר.
  • מאחז בטיחות – עגול, ישר או מלבני, העשוי לרוב מנירוסטה.
  • דלתות מעלית – שילוב דלתות שקופות ואטומות מזכוכית, מנירוסטה או בגוון טבעי, דלתות צבועות או עם ציפוי, וכן דלתות עם או בלי חלון.

 

עיצוב מעליות מותאם למבנה
בעת בחירת עיצוב למעלית חשוב לבחור בסגנון שינהל דיאלוג הרמוני ומפרה עם הבניין בו היא ממוקמת. כך לדוגמא, בית המעוצב בסגנון כפרי, חמים ונעים נדרש למעלית מתאימה עם ציפוי עץ או פורמייקה, ולא למעלית בסגנון מודרני קר ומופשט. מנגד, מעלית לבניין של חברת הייטק מודרני תידרש לעיצוב תואם וחדשני. בחירה לא מתאימה של עיצוב מעלית לבית תיצור רושם ראשוני מוטעה, בעוד שעיצוב מדויק יספק כניסה זורמת והמונית לחלל שאליו היא מובילה.

 

פרקטיות בעיצוב המעלית
חלק חשוב מעיצוב מעלית הינו יצירת מרחב פרקטי ונוח, המקל על השימוש במעלית והופך אותה לכלי בטוח ויעיל. הפרקטיות באה לידי ביטוי במגוון שיקולים שיש לקחת בחשבון:

  • מיקום אביזרי המעלית – כולל כפתורים, לחצני מצוקה וטלפון פנימי הממוקמים באופן ברור ונגיש, ושהינם פשוטים ונוחים לשימוש עבור כל האוכלוסייה כולל אנשים בעלי מוגבלויות ונכים.
  • מאחז בטיחות - מותאם לגודל המעלית ולמספר הנוסעים בה, כשמטרתו לספק מענה מספק, נוח ויעיל למספר אנשים הנדרשים להסתייע בו.
  • עמידות – עבור כל חלקי המעלית חשוב לבחור בחומרי גלם איכותיים ועמידים, שישמשו את בעליהם לאורך תקופה ממושכת באופן אסתטי ומכובד.
  • ניקיון ותחזוקה – חשוב לבחור בחומרי גלם עמידים ופשוטים לניקוי ותחזוקה שוטפת, בפריטים ללא חריצים המקשים על ניקוי המעלית, ובחומרים שקל לנקות מהם לכלוך, אבק וכתמים.

 

עיצוב מעלית בהתאם לתקציב
שיקול חשוב נוסף בעיצוב מעלית הינו התקציב המיועד למטרה זו. חשוב לדעת כי כמו בתחומי עיצוב אחרים, גם בעיצוב מעליות השמים הם הגבול, כך שניתן לעצב מעלית באופן פשוט ובסיסי, מושקע ואיכותי, או באופן יוקרתי וכמובן גם מאוד יקר.

 

 

מעצבי מעליות
מלאכת עיצוב מעליות מבוצעת על ידי החברה שממנה רוכשים את המעלית. העיצוב עצמו מבוצע בהתאם להעדפות הלקוח ולאפשרויות העיצוב הקיימות באותה חברה. העבודות מנוהלות בעזרת מעצב פנים הדואג לצד האסטטי, וכן טכנאי מעליות הדואג לצד הפרקטי של העיצוב.