יותר ממעלית אחת לבניין – כדאי?

אנשים שמתגוררים בבנייני קומות גבוהים או מרובי דיירים מתלבטים לא אחת בשאלה, האם כדאי להוסיף עוד מעלית לבניין וכך לשפר את איכות החיים. אמנם, במרבית המקרים הוספת מעלית הינה צעד מבורך, אך המענה לשאלה מורכב ממספר גורמים שחשוב להכיר ולקחת בחשבון.

 

למה כדאי להוסיף עוד מעלית לבניין
הוספת מעלית לבניין גבוה עם הרבה משתמשים ודיירים עשויה בהחלט לתרום להעלאת רמת החיים, מאחר שמעלית נוספת מגלמת יתרונות מהותיים:

  • ערך הנכס – תוספת של מעלית לבניין מעלה את ערך הנכס בכלל ואת ערכן של הדירות בו, ולמעשה הופכת אותו להרבה יותר אטרקטיבי בשוק.
  • הפחתת זמן המתנה למעלית – כל אחד בוודאי נתקל במצב בו הוא ממהר לעבודה, אך המעלית מדשדשת כמה קומות מתחתיו או מעליו. מובן שעם מעלית נוספת זמן ההמתנה מתקצר באופן משמעותי.
  • תפוסה מלאה במעלית – לא אחת גם קורה שגם כשהמעלית כבר הגיעה היא עמוסה באנשים, ויש צורך להמתין ולקוות שבסיבוב הבא תהיה ריקה. בעיה זו נפתרת עם הוספה של עוד מעלית לבניין.
  • מעלית מושבתת – לאורך הזמן, ובעיקר כשמדובר במעליות ישנות, מתחילות להופיע תקלות ואפילו השבתות למספר שעות או ימים לצורך שיפוץ. עם מעלית נוספת בבניין תיפתר בעיית השינוע, הנחוצה במיוחד לאנשים קשישים, בעלי מוגבלויות, נשים בהריון, ודיירים עם עגלות או הרבה מטען.
  • מעלית שבת – כמעט בכל בניין יש מספר דיירים שזקוקים להתקנת מעלית שבת, ובעזרת שתי מעליות ניתן לתכנן אחת כמעלית שבת ואת השנייה כמעלית רגילה.
  • שינוע מטענים בקלות – מעלית נוספת מקצרת ומייעלת הליכים לכל מי שעובר דירה, משפץ אותה, רוכש ריהוט חדש, מגיע עם קניות רבות או הרבה ציוד למשרד, ונדרש לשנע מטען גדול במספר סבבים.


המכשולים בדרך להוספת עוד מעלית
לצד היתרונות המרובים שמעלית נוספת בבניין מציעה, חשוב לדעת כי בנייתה דורשת גם התמודדות מול מספר מכשולים. ראשית, העלויות של הוספת מעלית גבוהות למדי, ולא כל בעל דירה יוכל או יהיה מוכן לשאת בנטל. שנית, יש צורך למצוא פתרון הנדסי למיקום המעלית, ובנוסף לכך לקחת בחשבון שתקופת השיפוץ איננה פשוטה ומלווה בהרבה רעש, אבק ולכלוך.

 

הוספת מעלית – בהחלט אפשרית וכדאית
עבור בניינים רבים הוספה של מעלית, בדרך כלל מעלית שנייה, מהווה צעד חשוב וכדאי המעלה את ערך הנכס ורמת החיים. ואולם, הדרך להשגת המטרה כרוכה בהתמודדות עם מספר אתגרים, ובנכונות להראות גמישות ואורך רוח. לדוגמא, יש לגלות גמישות וסבלנות מול דיירים שאינם יכולים לעמוד בכל ההוצאות של מעלית נוספת, ולהתמיד באורך רוח מול הליכים בירוקרטים נדרשים ובתקופת השיפוץ עצמה.

 

מגוון פתרונות להוספת מעלית
הוספת מעלית לבניין קיים הינה פעולה מקובלת, וחברות המתמחות בתחום יכולות לספק מגוון פתרונות חסכוניים ויעילים. מדובר בבעלי מקצוע שיודעים כיצד לנצל באופן מיטבי את נתוני הבניין ולתכנן הוספת מעלית איכותית, כדוגמת מעלית MRL שאינה נדרשת לחדר מכונות, או מעלית הידראולית מתקדמת. לאחר בחינה מדוקדקת תיבחר ותותקן בבניין המעלית שמתאימה ביותר לצרכי הדיירים, אופי המבנה והמפרט הטכני המבוקש.