חשיבות התקנת מעלית בבניין לבעלי מוגבלות נגישות

החיים מהווים אתגר לכל אדם והם תמיד מעמירים עלינו קשיים. אנשים בעלי נכות פיזית נאלצים להתמודד עם הרבה מאוד אתגרים וקושי. אנשים אלו זקוקים לסיוע ועזרה מיוחדים בשביל ללכת ממקום למקום ובשביל להרגיש חופשיים ועצמאיים. 

כאשר אנשים בעלי מוגבלות לא מקבלים גישה נוחה למקום העבודה או המגורים שלהם הם יכולים לסבול מאוד. לפי חוקי מדינת ישראל כל בניין חייב להיות בעלי נגישות לאנשים עם מוגבלות. נגישות זו כוללת בהכרח התקנה של מעלית בבניין והתקנה של רמפה בשביל שאנשים בעלי כיסאות גלגלים או קביים יוכלו ליהנות מגישה נוחה לבניין.

 

מעלון מדרגות – איך הוא יכול לעזור לאנשים בעלי נכות?
מעלון מדרגות יכול להוות תחליף נוח מאוד למעלית. מעלון זה יכול לאפשר לאנשים שיש להם נכות בגפיים התחתונות להגיע לכל מקום בצורה נוחה וקלה יותר. בניין ציבורי שאין בו גישה לאנשים בעלי נכות הוא למעשה בניין שעובר על חוקי הבנייה בישראל. 

כל בית קפה, מסעדה, סופר, קניון, חנות, בריכה, מגרש טניס או מתחם בילויים או בניין מגורים חייבים שיהיה בהם גישה נוחה לאנשים אשר נעזרים בקביים או בכיסא גלגלים בשביל הניידות האישית שלהם. עבירה על חוק זה היא עבירה חמורה, אך למרבה הצער בניינים ומבנים רבים לוקים. מדינת ישראל חוקקה הרבה חוקים למען אנשים בעלי נכויות שונות אך היא לא אוכפת אותם בצורה משמעותית שמביאה ליישום שלהם בשטח.

 

למה חשוב שלאנשים בעלי נכות תהיה גישה נוחה בבניינים רבי קומות?
אז למה בעצם חשוב שלאנשים בעלי מוגבלות תהיה גישה נוחה לבניינים רבי קומות ולמבנים ציבוריים שונים? אנשים בלעי נכות בגפיים התחתונות אולי לא יכולים ללכת בצורה רגילה, אבל הם אנשים רגילים לכל דבר. 

אנשים אשר רוצים למצות את החיים עד תום ולחיות את הרגע צריכים שתהיה להם אפשרות להיות עצמאיים וניידים באופן חופשי. כאשר אדם בעל נכות לא יכול לעלות לדירה בקומה השלישית או למשרד בקומה החמישית אנחנו מפירים את זכויות האזרח שלו. החופש להגיע למקום ממקום באופן עצמאי לא כולל רק חופש ממשלתי או חופש שתלוי בדרכון. 

כאשר אנחנו לא מתאימים את הבניין שלנו לנכים אנחנו מפירים את זכויות האזרח האישיות שלהם ואת הצו המוסרי העמוק ביותר. כל דמוקרטיה נמדדת לפי הרגישות והסבלנות שהיא מעניקה לאנשים שיש להם מגבוליות שונות ולפי מידת החופש שהיא מאפשרת להם בניידות, בעבודה ובכל תחומי החיים.