התועלות בהוספת מעלית לבניין

בשנת 1974 נחקק חוק המחייב התקנת מעלית בבית משותף בן למעלה מארבע קומות. לפני שהחוק נכנס לתוקפו, בעשורים הראשונים של המדינה, בנייני מגורים בארץ נבנו באופן קבוע ללא התקנת מעלית, וברבים מהם אף לא נעשו הכנות ותכנונים עתידיים לכך. 

כתוצאה מכך, רוב בעלי הדירות בבניינים נטולי-מעליות לעיתים קרובות מוצאים עצמם מתקשים למכור את הנכס, להשכיר את הנכס, או שהם נאלצים להתפשר על מחירו. בנוסף, הדיירים בבניינים אלו נאלצים להתמודד עם קשיים פיזיים הכרוכים בפעילויות יומיומיות פשוטות ביותר – החל מהאוכלוסייה המבוגרת המתקשה לעלות במדרגות, דרך הקושי להתנייד עם עגלות תינוק וכלה בסחיבת קניות כבדות במעלה המדרגות. באמצעות הוספת מעלית לבניין קיים, תוכלו לחזור הביתה מחייכים אחרי יום עבודה, וליצור סביבת מגורים הרבה יותר נעימה, רגועה ונוחה.

 

יתרונות הוספת מעלית לבניין קיים
האגודה לתרבות הדיור בדקה ומצאה כי מעלית מוסיפה לערכם של נכסים עד 40%. כתוצאה מכך, עשרות ואף מאות אלפי בניינים משותפים ברחבי הארץ נמצאים בתהליך של התקנת מעליות. מלבד העלאת ערך הנכס, מעלית משדרגת את איכות החיים לכל דיירי הבניין באופן חד משמעי. 

מעלית כיום היא חלק בלתי נפרד מהבניין, בין אם מדובר ברב קומות או בבניין עם שתיים או שלוש קומות. מעלית היא כלי עזר חשוב לדיירים, במיוחד כאשר מדובר בדיירים קשישים, הורים עם ילדים או תינוקות או דיירים בעלי מוגבלויות ניידות. כיום ניתן להוסיף מעליות כמעט לכל בניין – מלבד בנייני מגורים ניתן להוסיף מעליות גם במוסדות ציבוריים, מעליות בבית ספר, מעליות במפעלים, בנייני עירייה, בתי תרבות ואפילו בתי כנסת.

 

מעבר דירה בטוח, קל, וזול יותר
כבר ידוע לכל מי שעבר דירה אי פעם כי אחד הסעיפים הנפוצים ביותר המקפיצים את עלות המעבר הוא העברה מדירה בקומה גבוהה בלי מעלית, או העברה לדירה בבניין בלי מעלית. בדרך כלל, עד קומה שלישית בלי מעלית המחיר יישאר בערך כמו קומה ראשונה ללא מעלית, תלוי כמובן בתנאי ההובלה. מקומה רביעית ואילך המחיר עולה משמעותית ובצדק, שכן עבודת חברת הובלות והסבלים קשה הרבה יותר ביחס להעברה בעזרת מעלית או מנוף הרמה, ובנוסף נחשבת לפחות בטיחותית.

הטכנולוגיה אמנם מאפשרת הוספת מעלית כמעט לכל בניין שהוא, אך חשוב להבין כי מדובר בפרויקט מורכב הדורש מיומנויות, מקצועיות וניסיון בתחום ההנדסי ובתחום הביצועי. לחברות המתמחות בהוספת מעליות לבניין קיים ישנם מגוון פתרונות ייחודיים המותאמים באופן ספציפי לסוג ואופי הבניין בו מתוכנן להתבצע הפרויקט. 

הוספת מעלית לבניין קיים היא צעד חשוב וחכם, אשר צריך להיעשות באופן נכון ומקצועי בשילוב אנשי המקצוע הרלוונטיים – מתכננים, מהנדסי בניין, מהנדסי מעליות, פועלים מיומנים ומנהל פרויקט אחראי שיפקח על אופן הביצוע וכללי הבטיחות. כל זאת אפשרי לעשייה באמצעות חברה מומחית שתבצע את העבודה הטובה והבטיחותית ביותר.