המעלית המהירה ביותר בעולם

ברוכים הבאים אל מגדל שנחאי, המקום בו תטוסו מעלה במהירות 18 מטר לשנייה. תוך 55 שניות תגיעו למצפה בקומה 118.

מגדל שנגחאי (סין) נפתח לציבור ב-18 בפברואר 2015. גובהו: 632 מטרים, השני בגובהו בעולם אחרי גורד השחקים של דובאי, בורג' ח'ליפה (829 מטרים). במגדל שנגחאי פועלות 149 מעליות בסך הכל, אך אותנו מעניינות במיוחד רק שלוש מהן: מעליות אולטרה-מהירות, המשרתות את מרכז המבקרים והמצפה העליון.

אז כמה מהירות הן אותן מעליות? 18 מטרים בשנייה, שהן למעשה 64 קילומטר בשעה (קמ"ש). אפשר לראות את המהירות בפועל כאשר עולים במעלית עצמה, שמאיצה בהדרגה ואז מאיטה כאשר היא מתקרבת לקומת היעד, קומה 118 מתוך 128 קומות, בה נמצא מצפה השחקים.

העלייה נמשכת רק 55 שניות. כרטיס כניסה למצפה הגבוה "טופ אוף שנגחאי אובזרבטורי", אגב, עולה כ-92 ש"ח (180 יואן). מבקר שתיעד את עצמו בסרטון וידאו, כשהוא עולה במעלית, מתאר את החוויה כך: "המעלית כה חלקה, עד שאתה לא מרגיש שאתה עולה - מלבד התחושה באוזניים". הירידה במעלית, אגב, אינה כה זריזה: המהירות המירבית בזמן הירידה עומדת על 10 מטרים לשנייה בלבד.

במאי 2016 הודיעה חברת מיצובישי, שתיכננה את המעליות במגדל שנגחאי, כי הצליחה להגדיל את המהירות המירבית במעליות האולטרה-מהירות שלה. המהירות הנוכחית המירבית היא 1,230 מטרים בדקה, מהירות של כ-73.8 קמ"ש. 

עם זאת, התואר "המעלית המהירה ביותר בעולם" נלקח באכזריות מידי מגדל שנגחאי תוך קצת יותר משנה. מרכז הפיננסים של גונאזו (Guangzhou CTF Finance Centre), גורד-שחקים חדש שגם הוא בסין, הצליח להגיע למהירות של 21 מטרים בשנייה (76 קמ"ש). מדובר במהירות של 1,260 מטרים בדקה, 30 יותר לעומת מגדל שנגחאי. ההישג פורסם על ידי חברת היטאצ'י ב-2 ביוני 2017. 

אם הסינים ימשיכו להתחרות האחד בשני על תואר המעלית המהירה בהיסטוריה, לא רחוק היום שבו ניאלץ להציב תמרור הגבלת מהירות על יד אחת המעליות, שמן הסתם תגיע למהירות של 90 קמ"ש, בדיוק כמו מכונית בכביש מהיר.

 

 

 

 

קרדיט תמונה: ויקיפדיה