היתרונות בתמ"א 38 – מעליות

אחת התוספות המשמעותיות ביותר שניתן להוסיף לבית במסגרת פרויקט תמ"א 38 היא מעליות. למה זה כדאי ובמה זה כרוך?

פרויקט תמ"א 38 החל כפרויקט לאומי לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. עם הזמן הפכה תכנית תמ"א 38 לפרויקט התחדשות עירונית משמעותי ולהזדמנות עסקית עבור משקיעים רבים בתחום הנדל"ן. בשנים האחרונות הפך פרויקט התמ"א 38, שכולל מגוון של פתרונות המקלים חיזוק מבנים והשבחתם, לטרנד לוהט בקרב יזמים אשר משקיעים במבנים ישנים, משביחים אותם ובכך מעלים משמעותית את ערכם ומצליחים להניב תשואה גבוהה.

כדי לקדם את התכנית ואת ההתחדשות העירונית בישראל, מציעה המדינה תמריצים משמעותיים לדיירים ולמשקיעים גם יחד לביצוע החיזוק, הכוללים אפשרויות לתוספות זכויות בנייה, להרחבת דירות קיימות ואף להוספת דירות חדשות לבניין. במקרים מסוימים ניתן אפילו להרוס מבנה ולהקימו מחדש בתוספת זכויות שמציעה התמ"א.

 

תמ"א 38 משתלם לכל הצדדים

אחד מהתמריצים המשמעותיים ביותר להשבחת דירות אשר מציעה תמ"א 38 היא הוספת מעליות. מבנים רבים אשר מיועדים לפרויקט תמ"א הם בניינים ישנים שאין בהם מעלית קיימת. בזכות פרויקט תמ"א 38, ניתן להוסיף לבניינים מעלית – צעד בעל ערך משמעותי מאוד עבור הנכס. הוספת מעלית מתבטאת בסעיף 16 לתקנות תמ"א 38, אשר מתיר הקמת מעלית בכל אגף במבנה שבו מתבצע הפרויקט. החוק אף מתיר הבלטה של המעלית מעבר לקווי הבניין המותרים ולא רק בתחומיו.

 

עלייה באיכות החיים

התקנת מעלית במסגרת תמ"א 38 מעניקה שיפור משמעותי להשבחת הבניין כולו. בתחום התמ"א 38, השבחת הבניינים אינה מתמקדת רק בחיזוק יסודותיהם ובמיגונם מפני רעידות אדמה, אלא גם בהתאמתם לעידן המודרני – במיוחד כשמדובר בדירות שנבנו לפני עשרות שנים. התחרות בשוק הדיור הישראלי מחייבת את בעלי הדירות ואת המשקיעים להשביח נכסים ישנים כדי להתחרות בבניינים החדשים אשר צצים בכל מקום חדשות לבקרים. בעוד שבעבר מעלית לא נחשבה הכרחית במבנים, היום מקובל להתקין מעליות גם בבניינים שאינם גבוהים, ואנשים רבים מציבים את המעלית כתנאי לרכישת דירה. במילים אחרות: הם לא יקנו דירה בבניין שאין בו מעלית.

כאן נכנס התמ"א 38 לתמונה, כהזדמנות שלא הייתה קיימת בעבר לשיפור איכות החיים ולהשבחת הנכס. מדובר בפתרון מעולה עבור אנשים מבוגרים וגם עבור הורים לילדים קטנים עם עגלות. הוספת מעלית לבניין לא רק תעלה את ערך הנכס, אלא גם תתרום משמעותית לאיכות חייהם של דיירי הבניין – וללא צורך לגבות מהם תשלום מיוחד על התוספת.

 

לסיכום - הזדמנות

תמ"א 38 הוא פרויקט הטומן בחובו הזדמנויות משמעותיות למשקיעים ולדיירים גם יחד. אם אתם נכנסים לפרויקט הזה, חשוב לדעת את כל האופציות והתמריצים המוצעים לכם והיכולים למקסם את ערך הנכס ואת איכות חייכם.