היתרונות בהוספת מעלית במסגרת תכנית תמ"א 38

לפני כעשר שנים, כאשר המודעות לחיזוק מבנים הייתה עדיין בחיתוליה, התייחסו לרעיון של תמ"א 38 בחשדנות. כיום, כאשר הרבה מאוד פרויקטים כאלה כבר הושלמו ורבים מאוד נמצאים תוך כדי ביצוע, כבר ברור שמדובר ברעיון מצוין. בשורות הבאות נבחן את החשיבות של חיזוק מבנים בהיבט של הוספת מעלית. מסתבר שיש לכך יתרונות הרבה יותר מהותיים ממה שנדמה במבט ראשון.

בסקירה נראה כיצד הוספת מעלית תוך כדי ביצוע של תמ"א 38 משפרת את איכות החיים, מאפשרת שיפור בחזות המבנה, מעלה את ערך הנכס ועוד.

 

טוב להורים, מצוין למבוגרים
כאשר מבצעים חיזוק של המבנה בתוכנית תמ"א 38 נהוג להוסיף תוספות שונות לעמודים, ליסודות, לבסיס שעליו עומד הבית. תוך כדי כך, גם מבצעים שיפור לא רק בדירות עצמן אלא גם ניתן להוסיף פיר מעלית ולהתקין מעלית גם בבניינים ישנם מאוד.

התקנה המעלית הינה מהלך מעולה לכל הדיירים בבניין ובפרט עבור דיירים מבוגרים, הורים צעירים וגם אחרים:

דיירים מבוגרים, קשישים ואפילו אנשים בגיל העמידה יכולים להקל על עצמם כאשר לא צריך להתמודד עם המדרגות. בפרט זה נכון לדיירים בדירות הגבוהות, אבל עבור מבוגרים, זה נכון גם בקומות הנמוכות.
עבור הורים לילדים – קל יותר להתנייד עם עגלת הילדים, עם סלי קניות, עם התינוקות והפעוטות. לא צריך לחשוש שמשהו ייפול או שחלילה ילד ימעד במדרגות.
גם דיירים שחשבו לעבור למקום מגורים אחר, עם מעלית, יכולים לוותר על צעד כזה ולהמשיך לגור בדירה המוכרת והאהובה.
 

מתאים גם לדתיים
הוספה של מעלית בבניינים שעוברים חיזוק במסגרת תמ"א 38 יכולה להתאים מאוד גם לחילונים וגם לדתיים. כאשר מתקינים מעלית חדשה, מדגם משוכלל, בהחלט ניתן לבקש "מעלית שבת". מעלית זו עולה ויורדת ללא לחיצה על כפתורים, ועוצרת בכל קומה. בצורה כזאת, חיזוק המבנה מקבל משמעות מיוחדת עבור מי ששמירת שבת ומסורת ישראל חשובים בעיניו.

 

השבחת נכס ואיכות חיים
נקודה חשובה מאוד שמתקבלת בד בבד עם התקנה של מעלית חדשה היא ההשבחה המידית של הבניין כולו וגם של הדירות עצמן, במקביל לחזות מבנה מודרנית. כידוע, תמ"א מאפשר לכל דייר לקבל תוספת בשטח הדירה. כאשר נלווים לצעד זה גם חידוש החזית והוספת מעלית, ערך הנכס לא סתם עולה. מדובר למעשה על פעולה של השבחה ממש – גם דירה פשוטה הופכת לדירת יוקרתית יותר, עם מחיר מחירון הרבה יותר גבוה.

לסיכום, הוספת מעלית בתמ"א 38 משפרת את איכות החיים, משפרת את חזות המבנה, מקלה על הדיירים ומעלה את שווי הדירות ואת עיצוב המבנה כולו.